Великденската трапеза

Изключително важна част от Великденската трапеза са великденските обредни хлябове. Кръсташка, кулашка, кукла, колак, благовец, козунак, са обредни хлябове, предназначени за различни празници, но обединени в едно – всички те символизират „Тялото Христово“. На Велика Събота най-често се приготвя козунак , като формата му може да бъде най-различна – кръгла, елипсовидна или продълговата, а повърхността им е богато украсена с кръстове, растителни символи, стафиди, великденски яйца.
Яйцата, които са боядисани още на Велики четвъртък или на Велика събота, украсени подобаващо, са неразделна част от Великденската трапеза. Първото боядисано яйце винаги е червено, защото според преданието Мария Магдалена поднесла яйца на император Тиберий и му казала за възкръсването на Христос, а императорът казал, че това е невъзможно и ако е така, яйцето от кокошка, което държи трябва да стане червено, и то станало. Затова червеният цвят на великденските яйца е и основен.
Основното ястие е печено агнешко месо. Печеното агне е традиционното ястие още преди раждането и разпъването на Христос. Печеното агнешко има своите корени в ранните празници на Пасха преди раждането на християнството. Когато Египет преживява ужасни епидемии от чума, която причинява смъртта на първородните синове, евреите рисуват с жертвена агнешка кръв по вратите си, за да може Бог да „премине“ по домовете им, докато наказва грешниците. По-късно, когато някои евреи приемат християнството, те пренасят традицията за яденето на агнешко. Християните наричат Исус „Божият агнец“. И тъй като Исус се превръща в жертвено агне, а Великден е празник за възкресението на Исус, яденето на тялото му, както той буквално е казал на учениците си да направят във Великия четвъртък, се превръща в традицията за агнешкото месо на празничната трапеза.
За десерт обикновено се приготвят сладки с различни форми, както и цветни декорации. Също така и много различни сладкиши.
Бонус: Предоставяме Ви рецепта за невероятен козунак, който можете да приготвите у дома на Празника, и с който можете да зарадвате близките си:
Необходими продукти: 500 г брашно, 150 г пудра захар, 20 г прясна мая или 2 и 1/4 ч. л. суха мая, 125 г (1/2 ч. ч.) разтопено краве масло, 125 мл (1/2 ч. ч.) прясно мляко, 3 яйца, настъргана лимонова кора, 1 ч.л. сол, 1-2 с.л. стафиди, шепа бадеми, настъргана лимонова кора, 1 яйце за намазване
Начин на приготвяне: Маята се разтваря с 2 с.л. топло мляко, 1 ч.л. захар и 2 с.л. брашно. Продуктите се разбъркват добре и се оставят настрана на 10 минути. Брашното се пресява в купа 2 пъти. В него се оформя кладенче, в което се изсипват маята с яйцата, разбити добре с останалото мляко и захар. Към полученото се прибавят солта и настърганата кора от лимон. Започва да се меси тесто, като през това време ръцете се потапят в разтопено масло, за да не залепва. Готовото тесто трябва да е поело цялата мазнина, трябва да е меко, гладко и да започне да прави мехури. Прибира се на топло място, за да втаса и удвои обема си. Втасалото тесто се вади и се премесва с намаслени ръце върху намаслена повърхност. Прибавят му се и предварително оваляните в брашно стафиди. Оформя се в желаната форма, поставя се в дълбока тава, намазана с масло и се оставя отново да втаса. Когато козунакът е удвоил обема си, се намазва с разбитото яйце и се набоджа отгоре с обелените бадеми. Пече се в предварително загрята на 180 С фурна, около 30-40 минути, до получаване на кафява коричка.